Bambucké maslo

Bambucké maslo sa získava z orechov bambuckého stromu, známeho aj ako strom života. Ten pochádza zo západnej Afriky. Orechy stromu sa tu sušia, melú a varia vo vode, čo je tradičný spôsob výroby bambuckého masla. Avšak množstvo spoločností pri výrobe bambuckého masla využíva aj chemikálie. Takéto maslo však nemá prírodnú farbu a svoju typickú vôňu a nevyrába sa lisovaním za studena. Naopak, prírodné bambucké maslo získavané lisovaním za studena, má silnú orechovú vôňu a jemnú štruktúru. Je považované za kvalitnejšie najmä vďaka liečivým zložkám, ktoré sa v procese jeho výroby nemenia. Takéto maslo je nerafinované.

Ako rozpoznať prírodné bambucké maslo

Rozpoznať pravé – prírodné nerafinované 100% bambucké maslo, vám umožní niekoľko špecifík. Má charakteristickú silnú orechovú vôňu. Ak by sa Vám pri používaní zdala prisilná, stačí doň pridať pár kvapiek esenciálneho oleja (napr. jojobového), ktorý navyše zdvojnásobí jeho hydratačné vlastnosti. Práve rafinovanému bambuckému maslu táto charakteristická vôňa chýba.

Prírodné maslo skladujte v izbovej teplote, mimo priameho slnka. Udrží sa tak dlhšie čerstvé. Najlepšie je použiť ho do roka od dátumu výroby. Nerafinované prírodné bambucké maslo má farbu slonej kosti, prechádzajúcu až do zlatistých odtieňov. Avšak rafinované bambucké maslo je biele a bez zápachu. Práve vďaka tomu ich ľahko rozoznáte.

Účinky bambuckého masla

Bambucké maslo obsahuje vitamíny A a E, ktoré sú dôležité najmä pre udržanie pružnosti pokožky. Bránia tvorbe vrások a pleť tak vyzerá mladšie. Prítomnosť týchto vitamínov v bambuckom masle z neho robí prirodzený (slabší) opaľovací krém. Bambucké maslo je tiež bohaté na vitamíny, ktoré mu umožňujú chrániť pokožku, hydratovať ju a udržiavať ju hebkú. Užitočné je však aj pre vlasy a odporúča sa ako prírodný vlasový kondicionér na silne poškodené vlasy. Bambucké maslo je teda účinné pri týchto problémoch:

  • kožné ochorenia ako ekzém a lupienka
  • zníženie viditeľnosti strií a prevencia vzniku strií
  • liečba suchej a popraskanej kože na dlaniach a chodidlách
  • vyrovnanie nerovnomerného tónu farby pleti
  • oživenie a zlepšenie kvality vlasov
  • ochrana pokožky a vlasov pre znečistením a poškodením slnkom
  • redukcia viditeľných jaziev

Na dosiahnutie týchto výsledkov stačí prírodné bambucké maslo používať v malom množstve.

Ako používať prírodné bambucké maslo?

Bambucké maslo

Našľahané bambucké maslo

Bambucké maslo je použiteľné vo svojej čistej, neupravenej forme ako krém. Je však aj súčasťou mydiel, či šampónov. Môžete ho použiť niekoľkými spôsobmi. Stačí nabrať malé množstvo do rúk a aplikovať na postihnuté miesta. Je ľahko aplikovateľné, pretože sa topí pri teplote tela. Môžete ho tiež použiť na zmäkčenie chodidiel. Naneste si ho na tvrdé miesta a dajte si ponožky, aby sa maslo nezotrelo.

Pri použití nadmerného množstva bambuckého masla môže byť príliš mastné. Preto aplikujte naraz iba malé množstvá. Trošku masla možno tiež pridať do kúpeľa. V tejto vode sa potom okúpte a umyte si v nej aj vlasy. Po takomto kúpeli už nemusíte svoju pokožku krémovať.

Aký je ďalší spôsob použitia bambuckého masla? Naneste malé množstvo od korienkov vlasov, až po ich končeky. Pôsobí tak ako prirodzený vlasový kondicionér, ktorý je treba nechať pôsobiť aspoň jednu hodinu.

Bambucké maslo má konzistenciu masla. Ak chcete, aby bolo krémové, vyšľahajte ho. Tak sa ľahšie aplikuje. Pre lepšie rozotieranie je možné ho aj ohrievať. Robte to však pri nízkej teplote (pár sekúnd v mikrovlnnej rúre alebo vo vodnom kúpeli), inak by mohlo zhrudkovatieť. Pre spätné dosiahnutie prirodzenej konzistencie ho stačí ponechať pri izbovej teplote.

Ak budete bambucké maslo pravidelne používať namiesto telového mlieka, dosiahnete zlepšenie kvality a vzhľadu pokožky. Je tiež perfektným riešením vlasových a kožných problémov. Prírodné bambucké maslo kúpite v dobrom bio obchode.


Gabriela Dzurková Štofová
Gabriela Dzurková Štofová
Fanatička do prírodnej kozmetiky a majiteľka eshopu BIOnatural.


Odporúčané produkty1